Akıllı Ekran Teknolojileri

Akıllı Ekran Teknolojileri
Ekranlar radar kullanmaya başladığımız dönemden beri kullanılmaktadır. Bilgisayar, TV, bilgi panelleri ve projektörler, cep telefonları, sanal gerçek uygulamaları gibi ekran teknolojilerinde her gün büyük gelişmeler yaşanıyor.  


CRT 

CRT  (Cathode Ray Tube), elektronların tüp içerisinde yüksek hızla fırlatılmaları ve bunun  sonucunda ışık oluşarak çalışan eski nesil görüntü teknolojisidir. Televizyon, bilgisayar monitörleri gibi birçok cihazda kullanılmış eski nesil görüntü teknolojisidir.


LCD

LCD (Liquid-Crystal Display), elektrik yardımıyla kutuplanan sıvının ışığı tek aşamalı geçirerek önüne eklenen  kutuplama filtresi ile çalışır. Laptoplar, bilgisayar monitörleri, televizyonlar, akıllı cihazlar, dijital kameralar gibi birçok cihazda kullanılan flat görüntü teknolojisidir.

LCD ekranlar, CRT ekranlar gibi yenileme mantıklı teknoloji ile çalışmazlar. Bu nedenle enerji dostu ürünlerdir.OLED

OLED (Organic Light Emitting Device), LED teknolojisinin farklı bir versiyonudur. OLED'i diğer ekran teknolojilerinen ayıran özelliği yarı iletkenlerden geçen elektirk sayesinde ışığın oluşması ve ışığın ekranın alt katmanında  yer alan yayıcı tabakadaki deliklerine ışığın yönetilmesiyle görüntü vermesidir.AMOLED

Amoled (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), bir elektrik akımı verildiğinde ışık veren çok ince bir polimer tabakasından oluşur.  Her bir piksek ayrı ayrı aydınlatılır ve görüntü bu şekilde oluşturulur. Diğer ekranlarda görülen arka aydınlatmaya gerek duymaz. En sık rastlanan sorunlardan biri olan özellikle koyu renklerin daha açık görünmesi sorunu böylece ortadan kalkmış olur.

Bükülebilir Ekranlar

OLED ekran teknolojilerinin ilgi çekici  bir özelliğidir (Esneklik). Kıvrımlı kenarlar, eğimli yapılar kimi cihazlarda cihazın boyutunu ve ekranın dayanıklılığını iyileştirmeye yarayabiliyor.Katlanabilir Akıllı Telefonlar

OLED ekran teknolojilerinin diğer bir  ilgi çekici  özelliği  Katlanabilir  Akıllı Telefonlar.


Haptik Dokunmatik Ekranlar

Haptik dokunmatik ekranlar, herhangi bir butona bastığınızda ya da ekran üzerinde gezinti yaptığınızda dokunma duyusu ile algılanabilen geri bildirimler iletiyor. Butonlar ve ve diğer yapılar hissediliyor. 


3D Dış Mekan Ekranları

Bu ekran teknolojisi 3D piksellere dayanıyor.  Görüntüler, görüntüleyici yön ve açı değiştirdiğinde kayıyor ve hareket ediyor.Bu sistem ayna ve lazerler ile birleştiriliyor. Bu sayede çok yüksek açısal çözünürlük üretiliyor ve gözler arasında farklı resim algılanmasına imkan sağlanıyor.BU şekilde 3D gözlük olmaksızı 3D bir görüntü yaratılmış oluyor.

Holografik Ekranlar 

Bir projeksiyon yüzeyi olmadan havada ayakta durabilen hologram ekranların çalışmaları hala devam etmektedir.

   

Paylaş :

Yeni Yorum Ekle

 Yorumunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Teşekkürler!   Yenile
Hata: Lütfen tekrar deneyin